Previous Next

Maturzyści śladami Świętego Jana Pawła II

 

W dniach 11-15.10.2022 młodzież z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach wzięła udział w pielgrzymce maturzystów śladami św. Jana Pawła II. Organizatorem wycieczki był katecheta – ksiądz Łukasz Wdowczyk. 

Pierwszego dnia pielgrzymki uczniowie odwiedzili rodzinne miasto polskiego papieża – Wadowice. Pielgrzymi zwiedzili muzeum w domu rodzinnym Jana Pawła II, w którym, dzięki audioprzewodnikom, poznali biografię życia Karola Wojtyły, a także kościół Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny – miejsce chrztu papieża, którego wystrój na każdym wywarł ogromne wrażenie. Na Placu św. Jana Pawła II młodzież skosztowała znanych papieskich kremówek. 

Kolejne dwa dni pielgrzymki uczniowie spędzili w stolicy polskich Tatr – Zakopanem. Młodzież spacerowała po Gubałówce, odwiedziła Sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach – świątynię wzniesioną przez górali jako votum wdzięczności za cud ocalenia życia Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 r. Okazją na refleksję okazała się wizyta na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Uczniowie na znak pamięci zawiesili tarczę szkoły na pomniku wybitnego, młodopolskiego poety – Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Przewodnik w interesujący sposób przedstawił młodzieży sylwetki innych spoczywających na tym cmentarzu osobistości, m.in. Władysława Hasiora (poetę i malarza związanego z Podhalem) oraz Stanisława I. Witkiewicza (pisarz-dramaturg, znany młodym głównie z utworu „Szewcy”). 

Nieodłącznym elementem górskiej wycieczki było też Morskie Oko. Pielgrzymi pokonali łącznie około 16 kilometrów, ciesząc się po drodze pięknymi krajobrazami. Młodzież zobaczyła m.in. Wodogrzmoty Mickiewicza – wodospady, których nazwa została nadana na pamiątkę sprowadzenia do Krakowa szczątków doczesnych zmarłego wieszcza. Ponadto długa wędrówka stanowiła idealną okazję na integrację z innymi uczestnikami pielgrzymki. 

Czwartego dnia maturzyści opuścili Zakopane, by kontynuować pielgrzymkę w Krakowie. Przed rozpoczęciem zwiedzania wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej w Pałacu Biskupów Krakowskich, w kaplicy, w której Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie. Następnie uczniowie przeszli traktem królewskim na Wawel, gdzie mieli okazję obejrzeć Katedrę Wawelską i dotknąć serca osławionego Dzwonu Zygmunta. Ten dzień pielgrzymki obfitował w ciekawostki historyczne – uczniowie dowiedzieli się między innymi, że za życia nie darzący się wzajemną sympatią Mickiewicz i Słowacki spoczęli obok siebie w kryptach pod katedrą wawelską. 

Ostatni dzień pielgrzymki był zdecydowanie najbardziej bogaty w doświadczenia duchowe, bowiem młodzież zwiedziła Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze oraz wzięła udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Po Mszy Świętej każdy mógł przez chwilę popatrzeć w „oczy Maryi” i powierzyć jej swoje sprawy. Pełni emocji, zmęczeni, ale szczęśliwi maturzyści wrócili do domu, by kontynuować przygotowania do majowego egzaminu dojrzałości. 

Niewątpliwie dla wszystkich uczestników pielgrzymka była doskonałą okazją na zbliżenie się do Boga, ale też na spędzenie czasu z koleżankami i kolegami z klasy. Wspaniała atmosfera, piękne widoki i ciekawe opowieści przewodnika sprawiły, że ten wyjazd na długo zostanie w pamięci uczniów. Wszyscy mamy nadzieję, że wspólna modlitwa do Boga przez św. Jana Pawła II, będzie wsparciem dla maturzystów podczas majowych matur. 

 

 

                                                                                              Aleksandra Grzanka

 

Adres

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Wniebowzięcia NMP

ul. 3 Maja nr 17
72-300 GRYFICE

Telefon

tel. 91 384 24 13

Kancelaria parafialna

Wtorki, Środy, Piątki
w godzinach:
11.00 - 12.00 oraz 16.00 - 17.00.