Nazwa dotyczy żywych osób włączających się we wspólną modlitwę na wzór „paciorków” różańca. Róża Różańca świętego obejmuje krąg 20 osób, które na wspólnym spotkaniu wymieniają między sobą tajemnice różańcowe tak, aby co dzień odmawiając jedną dziesiątkę różańca (l Ojcze nasz..., 10 Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...) rozważać otrzymaną tajemnicę z życia Pana Jezusa i Maryi. W ten sposób dana grupa 20 osób tworzy Żywą Różę, w której każdego dnia członkowie wspólnie odmawiają cały różaniec.
Grupie przewodniczy zelator (-ka), który ma listę uczestników, dba o regularną wymianę tajemnic Różańca w grupie, a także przewodniczy spotkaniu Żywej Róży, na którym wymienia się tajemnice i modli się przynajmniej jedną dziesiątką różańca.
Zelator (-ka) dba o to, aby w razie nieobecności kogoś na spotkaniu, przekazać tajemniczkę nieobecnym, a w razie, gdyby ktoś z grupy zrezygnował, zelator troszczy się o znalezienie kogoś na jego miejsce, aby grupa była pełna.
Opiekę nad Różami sprawuje Proboszcz, lub ksiądz moderator, który jest w stałym kontakcie z zelatorami poszczególnych Róż. Zelator(-ka) powinien przynajmniej raz w miesiącu skonsultować się z księdzem moderatorem, by omówić bieżące problemy w funkcjonowaniu grupy modlitewnej i zapoznać się z problemami parafii i Kościoła, które trzeba otoczyć modlitwą.
Poszczególne Róże w parafii nie działają na zasadzie konkurencji między sobą, ale w jedności Chrześcijańskiej miłości, wspierając się wzajemnie i razem podejmując modlitwę np. w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.
Róże mają prawo do korzystania z kościoła i pomieszczeń parafialnych w celu zorganizowania swych spotkań, czy to modlitewnych czy dotyczących świętowania (np. opłatek, dzielenie się święconką wielkanocną, imieniny). Mogą prenumerować czasopismo Różaniec, Rycerz Niepokalanej lub inne czasopisma w celu pogłębienia swojego życia duchowego.
Tradycja Róż Różańcowych związana jest ściśle z konkretnymi dziełami na szczeblu Kościoła powszechnego, diecezji i parafiii. Róża może organizować zbiórki pieniężne w ramach swej grupy (w miarę możliwości i za zgodą członków), aby wspierać różne dzieła kościelne.
Róże Różańcowe modlą się w intencji wspólnej, podanej na spotkaniu miesięcznym zwanym „zmianą tajemnic”. W podanej intencji wszyscy odmawiają dziesiątkę Różańca przez miesiąc (chyba, że są inne potrzeby). Róże Różańcowe w parafii mogą mieć swój sztandar używany w czasie uroczystości parafialnych i w procesjach, opiekują się feretronem lub różańcem procesyjnym.
W naszej parafii działa 5 Róż różańcowych.
Róża I - imienia
Róża II - imienia
Róża VII - imienia Św. Jana Pawła II papieża
Róża XV - imienia
Róża XXI - imienia
Spotkania odbywają się w I Niedzielę miesiąca po Mszy św. o 1130.