Pielgrzymka Maturzystów szlakiem św. Jana Pawła II z Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gryficach

W dniach 09-14.10. uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gryficach udali się na pielgrzymkę maturzystów.

Była to jedna z najbardziej przez nich wyczekiwanych wycieczek, ze względu na atrakcyjne miejsca zaproponowane przez organizatora – Księdza Łukasza Wdowczyka. Właśnie dzięki niemu uczniowie mogli się w pełni cieszyć pielgrzymką, ze względu na jej dokładne zaplanowanie z odpowiednim odstępem czasu.

Dnia pierwszego, po kilkugodzinnej podróży autokarem, młodzież miała okazję na zapoznanie się z wydarzeniami z niedalekiej przeszłości. W Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady, uczniowie mieli okazję odświeżyć swoje informacje na temat drugiej wojny światowej oraz niewinnych ofiar, które zginęły podczas jej trwania. Dzięki oprowadzaniu z przewodnikiem, można było lepiej zrozumieć tragizm tego miejsca.

Po dniu pełnym wrażeń, uczestnicy pielgrzymki mogli już odpocząć w wygodnych łóżkach góralskiego pensjonatu w Zakopanem, bo przed nimi kolejny dzień wyzwań.

Tym razem celem wyprawy było zwiedzanie miejsc, które były powiązane z postacią św. Jana Pawła II. Początkowo wszyscy udali się do Sanktuarium Fatimskiego na Krzeptówkach, a następnie do miejsca, które podczas tego dnia, najbardziej zaciekawiło naszych uczniów –Kościoła i cmentarza zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. To właśnie w tym miejscu pochowani zostali wybitni ludzie, tacy jak: Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Długosz czy Kornel Makuszyński.

Po zwiedzaniu z przewodnikiem przyszedł czas na zdobywanie szczytów, bo kolejny przystanek tego dnia znajdował się na Gubałówce. Uczniowie mieli chwilę wytchnienia i moment, na zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć z piękną panoramą górską. Na samo zakończenie dnia nie mogło zabraknąć czasu na kupienie pamiątek oraz samodzielnie zwiedzanie Krupówek.

Dzień trzeci pielgrzymki był jednym z najbardziej wymagających, ze względu na wyprawę nad Morskie Oko. Wszystko odbywało się pod opieką przewodnika, który z ogromną pasją opowiedziało różnych historiach związanych z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Po około 10 km, które uczniowie pokonali, została chwila na odpoczynek i powrót do Zakopanego. Nasi pielgrzymi w ciągu jednego dnia, łącznie pokonali ponad 20 km, co było dla większości sporym wyzwaniem. W drodze powrotnej do ośrodka, trudno było znaleźć osobę, która przynajmniej na chwilę nie zasnęła w autokarze z wyczerpania.

Po dniach przepełnionych zwiedzaniem różnorodnych miejsc, przyszedł czas na przyjemność dla każdego – całodniowy dzień w Energylandii w Zatorze. Nie tylko uczniowie świetnie się tu bawili, ale również opiekunowie korzystali w pełni z atrakcji, ponieważ właśnie tam znajdują się największe rollercoastery w Polsce, jak i całej Europie. Zabawa była przednia, więc na dowód tego również kolejny raz, w drodze powrotnej, nasza młodzież mogła sobie pozwolić na odpoczynek.

Następnego dnia wyjazd odbył się wcześnie rano, ze względu na przejazd do samego Krakowa. Maturzyści mogli zobaczyć Barbakan i Bramę Floriańską, Bazylikę Mariacką i Sukiennice oraz okno papieskie, gdzie uczestniczyli w Mszy świętej. Po tych atrakcjach na uczestników pielgrzymki czekała już pani przewodnik, która udała się z nimi na krótki spacer po starym i pięknym mieście. Poznali oni drogę prowadzącą do miejsca spoczynku Marszałka Józefa Piłsudskiego i Pary Prezydenckiej –Mari i Lecha Kaczyńskich. Po interesujących atrakcjach w Krakowie, wszyscy udali się w podróż do Częstochowy.

Ostatni dzień poświęcał całą swoją uwagę w okół Jasnej Góry. Już poprzedniego dnia wszyscy mieli okazję zobaczyć to miejsce na słynnym Apelu Jasnogórskim, jednak dopiero za dnia odsłoniło ono swoją wielkość i historię, która za nią stoi. Samo Sanktuarium było dostępne na modlitwę i do zwiedzania, a zobaczyć można było chociażby obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w Kaplicy.

Pielgrzymka maturzystów spotkała się z pozytywnym odzewem uczniów, którzy mieli okazję wziąć w niej udział i deklarowali oni, że najchętniej wybraliby się jeszcze raz na taki wyjazd. To wszystko świadczy o tym, jak dobrze została ona zaplanowana, nawet w tych najmniejszych szczegółach.

W imieniu wszystkich uczestników, chciałabym podziękować organizatorowi za podjęcie trudu związanego z zaplanowaniem i urzeczywistnieniem tak obszernej wycieczki i za mile spędzony czas w gronie przyjaciół i nowo poznanych osób.

Oliwia Górecka